The Sun “Hope of Russia 2016” in Penza, 03-10 Nov. (individuals and groups)

52a4c22705bb
Live Stream: http://videoprosport.com/ru individuals and groups
(not free, you have to pay to watch)

News report: http://www.burtasy.ru/school/news/1191.html
In the Palace of Sports “Burtasy” will be held All-Russian competition “Hope of Russia” in rhythmic gymnastics for individuals and groups.

The first to come to the platform gymnast performing on the individual program – from 3 to 6 November 2016, and 9 and 10 November will be competitions in group exercises. 

To participate in the individual programs (all-around) allowed gymnasts- 2003-2001 years of birth (13-15 years) on the program of candidates for master of sports.

Additionally allowed, candidates for national teams of Russia (youth, junior, juvenile compositions), 2 gymnasts from the SWD and departments, 3 gymnasts from the city, conducting sports events.

Gymnast performs exercises with a hoop, ball, clubs and ribbon on the all-round program.

In group exercises allowed gymnasts born in 2003-2001 (13-15 years) on the program of candidates for master of sports. Teams perform the exercise with 5 ropes and exercise with 5 pairs of clubs on the program all-around.

The competition will be attended by pupils of Penza school gymnastics: Marina Loshchinina, Valeria Igoshina, Pauline Malyakina, Alexander Suslova, Anastasia Bezrukova, Elizaveta Pronina and CCM team in the group exercises under the guidance of coaches Evgenia Botchkareva, Mary Komendantova and Svetlana Melnikova.

Official Website: click here and here
Live Stream: http://videoprosport.com/ru ( individuals and groups )
Start List: individuals
Results: individuals AA
Program: click here
01 November, Wednesday
Day of arrival of participants in the individual program, testing the participants SWD and departments of the Russian Federation subjects
15: 00-16: 00 – Triumph + ASA + Vanguard Petrel + BC + RF + Dynamo
16: 00-17: 00 – Locomotive + MGFSO FSOP + Russia + Russia + Spartacus + Youth of Russia
17: 00-18: 00 – New League, Republic of Bashkortostan, Kalmykia, Republic of Karelia
18: 00-19: 00 – The Republic of Komi, Mordovia, Tatarstan, Altai Republic, the Republic of Tyva

November 2, Thursday
All day testing
9: 00-10: 00 – Altai region, Chita region, Krasnoyarsk, Krasnodar, Perm Krai, Primorsky Krai
10: 00-11: 00 – Stavropol, Astrakhan region, Belgorod region, Vladimir region, Volgograd region
11: 00-12: 00 – Voronezh region, Ivanovo region, Irkutsk Region, Kaliningrad Region, the Kaluga Region, the Kemerovo region
12: 00-13: 00 – Kirov region, Lipetsk region, Leningrad region, Moscow region, Murmansk, Nizhny Novgorod region
13: 00-14: 00 – Novgorod Region, the Novosibirsk Region, the Omsk Region, the Penza Region, the Pskov Region, the Rostov Region
14: 00-15: 00 – Ryazan region, Samara region, Sverdlovsk region, Tver region, Tyumen region, Tula region
15: 00-15: 50 – Tomsk region, Ulyanovsk region, Chelyabinsk region, Yaroslavl region, Moscow, St. Petersburg
15: 50-16: 50 – admitted gymnasts born in 2004
16: 50-17: 50 – Russian team born in 2003
17: 50-19: 00 – the Russian team born in 2002
19: 00-19: 50 – the Russian team born in 2001

November 3, Thursday
9: 00-10: 00 – the draw of judges
10: 00-18: 50 – All Around – hoop and ball on the turntable – group 1

November 4, Friday
9: 00-10: 00 – the draw of judges
10: 00-18: 50 – All Around – hoop and ball on the turntable – group 2

November 5, Saturday
9: 00-10: 00 – the draw of judges
10: 00-18: 50 – All Around – clubs and ribbon on the turntable – group 1

November 6, Sunday
9: 00-10: 00 – the draw of judges
10: 00-18: 25 – All Around – clubs and ribbon on the turntable – group 2
18: 40-19: 00 Awarding of winners in all-around

November 7, Monday
Team Arrival day in group exercises, testing SWD and departments of the Russian Federation subjects

November 8, Tuesday
All day sampling the main site
09.00-09.20 BCO “Triumph”, CARS
09.20-09.40 0FSOO “Vanguard”, Sun PCCC “Petrel”
09.40-10.00 FSO Armed Forces, “Dynamo”
10.00-10.20 RFSO “Lokomotiv” MGFSO
10.20-10.40 CA FSOP “Russia”, OFSOO “Rus”
10.40-11.00 RFSO “Spartacus”, OGFSO “Youth of Russia”
11.00-11.20 Mordovia, Astrakhan region
11.20-11.40 Krasnoyarsk Territory, Krasnodar Territory
11.40-12.00 Komi Republic, Volgograd region
12.00-12.20 Kaluga region, Kemerovo region
12.20-12.40 Ryazan region, Kaliningrad region
12.40-13.00 Altai Republic, Belgorod region
13.00-13.20 Novosibirsk region, Omsk region
13.20-13.40 Ulyanovsk region, Stavropol Territory
13.40-14.00 Samara region, Vladimir region
14.00-14.20 Nizhny Novgorod region, Sverdlovsk region
14.20-14.40 Tyumen Region, Moscow Region
14.40-15.00 Moscow, Tver region
15.00-15.20 Irkutsk region, Perm Krai
15.20-15.40 Kirov region, Penza region
15.40-16.00 Novgorod region, the Republic of Kalmykia
16.00-16.20 New League, Rostov region
16.20-16.40 Altay, Republic of Tatarstan
16.40-17.00 Tula region, Tomsk region
17.00-17.20 St. Petersburg, the Republic of Bashkortostan
17.20-17.40 Chelyabinsk region, Leningrad region
17.40-18.00 Yaroslavl region, Pskov region
18.00-18.20 Ivanovo region, Voronezh region
18.20-18.40 Primorsky Krai, Chita region
18.40-19.00 Murmansk Oblast, Republic of Karelia

09 November, Wednesday
9: 00-10: 00 – the draw of judges
10: 00-16: 05 – group all-around – 5 ropes

November 10, Thursday
9: 00-10: 00 – the draw of judges
10: 00-16: 05 – group all-around – 5 pairs of clubs
16: 30-16: 50 Awarding of winners in all-around

This entry was posted in Event and tagged , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to The Sun “Hope of Russia 2016” in Penza, 03-10 Nov. (individuals and groups)

  1. ZKG-Zoe Wan says:

    Russian National Team – Junior Group – 10 Clubs

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s